Republic Tiger Waterproof SPC Flooring – Tiger Freee 6mm
- Brand: Murphy Larkin Timber Products
- Product Code: Republic Tiger Waterproof SPC Flooring – Tiger Freee 6mm
- Availability: In Stock
- €99.90
- Ex Tax: €81.22
| 2.05 sq/m | Square meters per box |
| €48.73 sq/meter | Price per square meter |
| €40.50 sq/yard | Price per square yard |
Republic Tiger SPC-Max Flooring offers unmatched durability and style with a thicker core and 40% greater density than standard SPC flooring, making it virtually indestructible. Perfect for high-traffic areas, this flooring is 100% waterproof, highly stable, and designed to retain its beautiful look without wear over time.
Transform your home with Republic Tiger SPC flooring for a stylish, worry-free solution built to last. | |
| Range: | Republic Tiger |
| Colour: | Freee |
| Thickness: | 6mm |
| Width: | 228mm |
| Length: | 1800mm |
| Underfloor Heat: | Yes (suitable) |
| Finish: | UV Coating |
| Wear Layer: | 0.55mm |
| Floatable: | Yes |
| Stick Down: | Yes |
| Pack Size: | 0000*244*60mm |
| Pallet Qty: | 48 packs |
We deliver our SPC Flooring throughout Ireland daily
| Pricing Info Floors | |
| Square meters per box | 2.05 sq/m |
| Price per square meter | €48.73 sq/meter |
| Price per square yard | €40.50 sq/yard |
Related Products
Tags: Republic, tiger, Waterproof, SPC, Flooring, freee, 6mm







