Republic Grizzly Waterproof SPC Flooring – Grizzly Buzz 5.5mm
- Brand: Pergo Laminate
- Product Code: Republic Grizzly Waterproof SPC Flooring – Grizzly Buzz 5.5mm
- Availability: In Stock
- €82.14
- Ex Tax: €66.78
| 2.22 sq/m | Square meters per box |
| €37.00 sq/meter | Price per square meter |
| €43.99 sq/yard | Price per square yard |
Republic Grizzly Waterproof SPC Flooring – Grizzly Buzz 5.5mmTransform any space with the Republic Grizzly Waterproof SPC Flooring, a versatile, high-performance flooring solution that brings durability and style to your interiors. Part of the Republic Grizzly Range, this flooring is engineered with SPC-Max technology, providing superior water resistance and durability for both residential and commercial use. Key Features
| |
| Range: | Republic Grizzly |
| Colour: | BUZZ |
| Thickness: | 5.5mm |
| Width: | 228mm |
| Length: | 1218mm |
| Underfloor Heat: | Yes (suitable) |
| Finish: | UV Coating |
| Wear Layer: | 0.55mm |
| Floatable: | Yes |
| Stick Down: | Yes |
| Pack Size: | 1240*244*60mm |
| Pallet Qty: | 48 packs |
We deliver our SPC Flooring throughout Ireland daily
| Pricing Info Floors | |
| Square meters per box | 2.22 sq/m |
| Price per square meter | €37.00 sq/meter |
| Price per square yard | €43.99 sq/yard |
Related Products
Our Half Splayed Primed MDF Skirting Board 4200 x 144mm x 18mm per Length. The Half Splayed ski..
€22.90
Ex Tax: €18.62
New Paris Black Redded glass door. Shaker design single reeded glass panel door. This stunning ..
€289.00 €299.00
Ex Tax: €234.96
Republic Grizzly Waterproof SPC Flooring – Grizzly Bug 5.5mmTransform any space with the Republ..
€82.14
Ex Tax: €66.78
Republic Grizzly Waterproof SPC Flooring – Grizzly Fly 5.5mmTransform any space with the Republ..
€82.14
Ex Tax: €66.78
Republic Tiger Waterproof SPC Flooring – Tiger Freee 6mmRepublic Tiger SPC-Max Flooring offers unmat..
€99.90
Ex Tax: €81.22
Tags: Republic, Grizzly, Waterproof, SPC, Flooring, Grizzly, Buzz, 5.5mm







