Madison Oak Plank 12mm Floor AC5
- Brand: FUZION KEEN
- Product Code: Madison Oak Plank 12mm Floor AC5
- Availability: In Stock
- €39.14
- Ex Tax: €31.82
| 1.45 sq/meters per box | Square meters per box |
| €27.00 sq/meter | Price per square meter |
| €22.50 sq/yard | Price per square yard |
Madison Oak Looking for a floor with the ability to withstand everything that family life has to throw at it? Why not choose a product that is durable enough to withstand the traffic of an airport, hospital or supermarket. From contemporary light oak to a warm inviting darker oak, and everything in between, our 12mm Fuzion range is sure to have a colour to fit all styles and interiors.
Available in 8 colours in plank and 7 colours in a matching herringbone option. The boards are stain & impact resistant, have a water protected bevel and are sold with a 25 year manufacturers residential warranty.
| Species | Oak |
| Width | 214mm |
| Length | 1286mm |
| Depth | 12mm |
| AC Rating | 5 |
| Finish | EIR (Embossed in-registered) |
| Bevel | 0.5mm / GO4 |
| Warranty | 25 Years |
| Suitable for underfloor heating | Yes |
We deliver throughout Ireland Daily on all our flooring
| Pricing Info Floors | |
| Square meters per box | 1.45 sq/meters per box |
| Price per square meter | €27.00 sq/meter |
| Price per square yard | €22.50 sq/yard |
Related Products
Thermalay Underlay Roll Dimensions 2mm x 1.1mm x 9.1m = 10m2
Unique perforated design for use wit..
€39.00
Ex Tax: €31.71
This Beautiful Greige Oak Herringbone is a new laminate click collection, Herringbone collectio..
€64.32
Ex Tax: €52.29
This Beautiful Coffee Oak Herringbone is a new laminate click collection, Herringbone collection is ..
€64.32
Ex Tax: €52.29
Vista Warm Underlay Roll Dimensions 2mm x 1m x 10m2 Heavy Duty Radiant IXPE with PE-Damp-Proofing.1..
€34.00 €36.00
Ex Tax: €27.64
This Beautiful Oak Robust Fumed Herringbone is a new laminate click collection, Herringbone col..
€64.32
Ex Tax: €52.29



%20(1)-463x556.jpg)


