Madison Oak Herringbone 12mm Floor AC5
- Brand: FUZION KEEN
- Product Code: Madison Oak Herringbone Laminate Floor
- Availability: In Stock
- €60.52
- Ex Tax: €49.20
| 1.78 sq/meters per box | Square meters per box |
| €34.00 sq/meter | Price per square meter |
| €28.33 sq/yard | Price per square yard |
Madison Oak Herringbone Flooring
143 x 640 x 12mm Madison Oak Herringbone Laminate, V-groove, 5G click system, water resistant joint, AC5. Madison Oak is ideal for commercial and domestic use, with the highest possible AC6 wear layer grade. This floor has nice soft tones and a light limed appearance, which is enhanced by a tiny sheen in the board's body. Madison Oak is incredibly easy to work with and looks great in any room setting. suitable for underfloor heating
Note; Leave breakout at doorways Maximum room size 8x8m without breakouts.
| Species | Oak |
|---|---|
| Width | 143mm |
| Length | 640mm |
| Depth | 12mm |
| AC Rating | 5 |
| Finish | EIR (Embossed in-registered) |
| Bevel | 0.5mm / GO4 |
| Warranty | 25 year |
| Suitable for underfloor heating | Yes |
We deliver throughout Ireland Daily on all our flooring
| Pricing Info Floors | |
| Square meters per box | 1.78 sq/meters per box |
| Price per square meter | €34.00 sq/meter |
| Price per square yard | €28.33 sq/yard |
Related Products
Thermalay Underlay Roll Dimensions 2mm x 1.1mm x 9.1m = 10m2
Unique perforated design for use wit..
€39.00
Ex Tax: €31.71
This Beautiful Greige Oak Herringbone is a new laminate click collection, Herringbone collectio..
€64.32
Ex Tax: €52.29
This Beautiful Coffee Oak Herringbone is a new laminate click collection, Herringbone collection is ..
€64.32
Ex Tax: €52.29
Vista Warm Underlay Roll Dimensions 2mm x 1m x 10m2 Heavy Duty Radiant IXPE with PE-Damp-Proofing.1..
€34.00 €36.00
Ex Tax: €27.64
This Beautiful Oak Robust Fumed Herringbone is a new laminate click collection, Herringbone col..
€64.32
Ex Tax: €52.29



%20(1)-463x556.jpg)


