Rafia Oak Herringbone 12mm Floor AC6
- Brand: Alsa
- Product Code: Rafia Oak Herringbone 12mm Floor
- Availability: In Stock
- €48.78
- Ex Tax: €39.66
| 1.19 sq/meters per box | Square meters per box |
| €40.99 sq/meter | Price per square meter |
| €34.15 sq/yard | Price per square yard |
Rafia Oak Herringbone flooring become the hottest trend in recent years. Our 12mm AC 6 Rafia Oak Alsapan offers a contemporary twist on a classic, while remaining low maintenance and extremely durable. The boards are stain & impact resistant, have a water protected bevel and are sold with a 35 year manufacturers residential warranty. All of our laminate herringbone options are available with a matching straight plank, offering the homeowner an alternative style dimension.
143 x 640 x 12mm Rafia Oak Herringbone Laminate, V-groove, 5G click system, water resistant joint, AC6. Rafia Oak is ideal for commercial and domestic use, with the highest possible AC6 wear layer grade. This floor has nice soft tones and a light limed appearance, which is enhanced by a tiny sheen in the board's body. Rafia Oak is incredibly easy to work with and looks great in any room setting.
Note; Leave breakout at doorways Maximum room size 8x8m without breakouts.
| Species | Oak |
|---|---|
| Width | 143mm |
| Length | 640mm |
| Depth | 12mm |
| AC Rating | 6 |
| Finish | EIR (Embossed in-registered) |
| Bevel | 0.5mm / GO4 |
| Warranty | 35 Years |
| Suitable for underfloor heating | Yes |
We deliver throughout Ireland Daily on all our flooring
| Pricing Info Floors | |
| Square meters per box | 1.19 sq/meters per box |
| Price per square meter | €40.99 sq/meter |
| Price per square yard | €34.15 sq/yard |
Related Products
Tags: Herringbone, Rafia, Oak, Alsapan, floor









%20(1)-463x556.jpg)


